Energooszczędne i ekologiczne okno dachowe

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-13 15:10:43

 

Z myślą o ograniczeniu kosztów eksploatacji budynków oraz o ochronie środowiska naturalnego coraz więcej polskich producentów wprowadza do sprzedaży specjalne energooszczędne produkty.

 

Fakro Sp. z o.o.Jako przykład można podać okno dachowe FTT Termo.  Jest to okno o specjalistycznej i nowatorskiej konstrukcji, zapewniające dużą oszczędność energii cieplnej. Dwukomorowy, superenergooszczędny pakiet szybowy zbudowany jest z trzech szyb hartowanych. Szyby skrajne wykonane są ze szkła niskoemisyjnego. Obie przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym - kryptonem. W pakiecie szybowym zastosowano „ciepłe” ramki dystansowe TGI. Taka budowa zestawu szybowego umożliwia uzyskanie znakomitych parametrów termicznych USZYBY=0,5 W/m2K. Okno FTT posiada poczwórny system uszczelnienia, co dodatkowo ogranicza straty ciepła. Pakiet szybowy osadzony jest w specjalnie zaprojektowanej ramie skrzydła, która jest około 30% grubsza od skrzydła w standardowym oknie, co zwiększa izolacyjność termiczną całego okna: UOKNA=0,94 W/m2K. Tak doskonałe parametry termoizolacyjne pozwalają na stosowanie okna FTT Termo również w budownictwie pasywnym.

 

Montaż okna

Aby okno FTT Termo w pełni spełniało swoją energooszczędną funkcję musi być odpowiednio zamontowane z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonego kołnierza paroprzepuszczalnego XDP. Do kołnierza dołączony jest materiał termoizolacyjny z naturalnej wełny owczej, służący do wykonania izolacji termicznej wokół okna. Wełna owcza jest doskonałym izolatorem. Dodatkowo jest materiałem przyjemnym w dotyku oraz przyjaznym dla montażysty.

 

W zimie, podczas słonecznych dni, przez szybę w oknie dachowym przenika promieniowanie słoneczne. Pochłaniane jest ono przez przedmioty znajdujące się we wnętrzu, które po nagrzaniu emitują ciepło. Ciepło pozostaje w pomieszczeniu, ponieważ nie jest przepuszczane na zewnątrz przez szybę z powłoką niskoemisyjną. Dlatego, w zimie pomieszczenia na poddaszu nagrzewają się częściowo w sposób naturalny. Natomiast latem , aby uniknąć niepożądanego efektu nagrzewania, okna dachowe osłaniane są zasłonami zewnętrznymi (markizy lub rolety). Akcesoria zewnętrzne mogą być obsługiwane manualnie lub automatycznie, reagując na temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

 

Kolektory słoneczne absorbują promieniowanie słoneczne i zamieniają je w ciepło, które wspomaga ogrzewanie w domu. Kolektory Fakro wpuszczane są w połać dachu, co jest optymalnym rozwiązaniem poprawiającym izolacyjność budynku. Ponadto kolektory tego typu mogą być systemowo zespalane z oknami dachowymi dzięki czemu idealnie wtapiają się w bryłę całego dachu.

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Fakro Sp. z o.o.

 


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...