Energo - i wodooszczędne AGD

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-12 10:38:24

 

Jak pokazują ostatnie badania firmy Electrolux, energooszczędność jest dla większości konsumentów w Europie głównym lub jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze chłodziarko-zamrażarki. Chłodziarka, która zawsze jest włączona, zużywa przeciętnie około 20% energii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. Jednak to nie jedyny sprzęt domowy, o jakim powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy ograniczyć ilość zużywanej energii elektrycznej.

 

Wybór zestawu energo- i wodooszczędnych urządzeń będzie w dłuższej perspektywie korzystny zarówno dla naszego budżetu domowego, jak i środowiska naturalnego. Troska o środowisko naturalne może przybierać różne formy. Ludzie coraz częściej zastanawiają się, jak żyć „ekologicznie”, coraz więcej wymagają też od sprzętów codziennego użytku. Z badań, które zostały przeprowadzone wśród Europejczyków, wynika, że 70% konsumentów chciałoby mieć w swoim domu urządzenia domowe przyjazne dla środowiska naturalnego i w ten sposób ograniczyć własny negatywny wpływ na przyrodę. Jako przykład można podać firmę Electrolux, która  starając się sprostać tym oczekiwaniom proponuje linię urządzeń  składającą się z „zielonych” produktów do kuchni i łazienki. To co je wyróżnia, to przede wszystkim niskie zużycie wody i energii elektrycznej. W skład linii wchodzą m.in.:  suszarka z klasą energetyczną A, pralki z klasą A++ zużywające o 20% mniej energii niż przeciętne urządzenie klasy A i odkurzacz wykonany z surowców wtórnych. Teraz konsumenci, którzy dbają o ekologię, szukający nowej kuchni czy pralki mogą wybrać model odpowiadający ich potrzebom i życiowej filozofii – nowoczesny, wydajny, mający możliwie jak najmniejszy wpływ na klimat, a jednocześnie interesujący wizualnie. Wśród urządzeń należących do tej linii produktów znalazły się:

 

 • Pralka ładowana od frontu model EWF 10771W Time Manager o standardowych wymiarach z najwyższą klasą energetyczną A++ i klasą prania A. Funkcja opóźnionego startu pozwala korzystać z tańszych taryf nocnych, natomiast bezpośredni natrysk Direct Spray sprawia, że podczas prania jest zużywana mniejsza ilość wody. Nowa energooszczędna pralka ma wiele programów specjalnych, miedzy innymi program delikatny, do wełny, jedwabiu, bielizny, prania ręcznego, jeansu, cykl nocny, krótki oraz łatwe prasowanie. Duży wyświetlacz LCD oraz funkcja Time Manager, pozwalająca użytkownikowi podjąć decyzję jak długo trwa cykl prania, sprawiają, że pralka jest wyjątkowo przyjazna w obsłudze.

   


 

 • Pralka ładowana od góry model EWT 13741W Time Manager z najwyższą klasą energetyczną A++ oraz funkcjami opóźnionego startu i bezpośredniego natrysku Direct Spray. Dzięki nim to energo- i wodo-oszczędne urządzenie upierze 5 kilogramów bielizny zużywając jedynie 0,75kWh energii oraz 39 litrów wody. Szeroki wybór programów specjalnych, takich jak program delikatny, do wełny, jedwabiu, bielizny, prania ręcznego, jeansu, cykl nocny oraz program krótki, pozwoli w sposób optymalny dostosować parametry pracy urządzenia do rodzaju pranej odzieży oraz stopnia jej zabrudzenia. Dzięki funkcji Time Manager użytkownik pralki może samodzielnie podjąć decyzję, jak długo trwa cykl prania.

   

 

 • Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła model EDH 97950W z najwyższą, w przypadku suszarek, energetyczną klasą A. W tradycyjnej suszarce wilgoć, która odparowała z odzieży jest skraplana w kondensatorze przez strumień chłodzącego powietrza. Powietrze to nawiewane jest do wewnątrz z pomieszczenia, w którym stoi suszarka i ze względu na swoją temperaturę ma dosyć ograniczoną zdolność chłodzącą. Kondensator w suszarce z pompą ciepła nie jest schładzany przez otaczające, napływające powietrze. Gorące powietrze zawierające wilgoć z odzieży jest w tym przypadku intensywnie schładzane przez parownik pompy ciepła, którą można porównać do małej chłodziarki zamontowanej wewnątrz suszarki. Ciepło odebrane od gorącego powietrza nie marnuje się, ponieważ jest używane do podgrzewania powietrza suszącego odzież. W ten sposób oszczędzamy nawet do 50% energii. Temperatura suszenia w suszarce z pompą ciepła to zaledwie 50-55°C, a zatem jest ona o 20-25°C niższa niż w tradycyjnej suszarce. Mimo, że temperatura jest niższa, dzięki przyspieszonemu schładzaniu i kondensacji wilgoci, suszenie w suszarce z pompą ciepła przebiega równie szybko, jak w tradycyjnej suszarce. Sam proces suszenia jest przez to znacznie delikatniejszy, dzięki czemu można w niej suszyć także tkaniny, które są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę.

   

 

 • Chłodziarko-zamrażarka model ERB 34301X8 z wysoką klasą energetyczną A+ w kolorze inox, pozwala zaoszczędzić do 25% energii w porównaniu ze standardowym urządzeniem z klasą A. Jest przyjazna dla środowiska, ponieważ zużywa mniej energii, dzięki czemu mniej dwutlenku węgla (CO2 ) jest emitowanego do atmosfery, a tym samym jej użytkownik ogranicza swój wkład w globalne ocieplenie i zmianę klimatu.

   


 

 • Kuchnia z płytą ceramiczną model EKC 513509X Time Manager z klasą energetyczną A, zużywa o 35% mniej energii w porównaniu z produktami klasy B. Kuchnia została wykonana z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu ma lepszą izolację. Energooszczędność to nie jedyna cecha nowego modelu. Standardowe wymiary 85x50x60 cm, dopracowane wzornictwo o prostych liniach charakteryzujących modele Bright, obudowa w kolorze inox i eleganckie srebrne pokrętła sprawiają, że urządzenie jest również ciekawym wizualnie elementem wnętrza nowoczesnej kuchni. Piekarnik ma 8 funkcji, termoobieg, grill oraz termostat. Dzięki funkcji Time Manager możliwa jest kontrola nad czasem pieczenia. Zegar elektroniczny z minutnikiem pozwala użytkownikowi kuchni sterować czasem pieczenia, wydłużać go lub skracać w zależności od potrzeb. Potrójne szkło w drzwiach piekarnika, oświetlenie jego wnętrza oraz teleskopowe prowadnice sprawiają, że kuchnia jest niezwykle przyjazna w obsłudze. W jej dolnej części znajduje się dodatkowo wygodna i pojemna szuflada na naczynia. Jest wiele sposobów na to, by nasze kuchnie i łazienki zmieniły wystrój na „zielony”. Najprostszy z nich, to wymiana urządzeń na nowe. Nowoczesne modele zużywają 60% mniej energii niż starsze, liczące sobie 10 lat. Kupując nowa pralkę, zmywarkę, czy chłodziarkę warto zatem szukać urządzeń z klasami energetycznymi A, A+ i A++.

   

 

Gdy jednak wymiana nie jest możliwa, zagwarantujmy naszym urządzeniom optymalne warunki pracy.

Lodówkę ustawmy z dala od źródła ciepła i nie otwierajmy jej częściej niż to konieczne.

Nastawiając pralkę czy zmywarkę korzystajmy z programów ekonomicznych i pamiętajmy o tym, by załadować je do pełna.

Pola grzejne płyty elektrycznej wyłączajmy kilka minut wcześniej i gotujmy, używając tzw. „ciepła pozostałego”. Nim ostygną, dania z pewnością będą gotowe.

 


Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Electrolux Poland Sp. z o.o.

 


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...