Energia solarna w innowacyjnych budynkach

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-12 10:21:54

Kolektory słoneczne od ponad 30 lat wykorzystywane są do pozyskiwania darmowej energii słonecznej w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, szpitalach, obiektach sportowych i innych. Najczęściej wykorzystywane są do wspomagania ogrzewania wody użytkowej, wody w basenach kąpielowych oraz do wspomagania ogrzewania budynków.
 

 

Kolektory słoneczne otwierają nową epokę w wykorzystaniu energii słonecznej. Ich atrakcyjny wygląd i uniwersalność stosowania stwarzają nieograniczone możliwości kształtowania estetyki budynków. Natomiast kompletne rozwiązania systemowe instalacji solarnych w połączeniu z ich wysoką niezawodnością i skutecznością dają interesujące możliwości dla nowoczesnej architektury oraz wymierne korzyści w eksploatacji budynków. Kolektory słoneczne są elementem struktury budynków. Umożliwiają niemal każdą formę montażu, jednak podlegają pewnym wymogom co do orientacji przestrzennej (optymalnie w kierunku południowym) i zachowania odpowiedniego kąta pochylenia.

 

Np. płaskie kolektory słoneczne Vitosol 100 - F można wbudować w strukturę dachu lub zabudować na nim jako konstrukcję wolnostojącą, albo też jako element wolnostojący na poziomie terenu wokół budynku. Wyjątkowe możliwości oferuje również  rurowy kolektor próżniowy Vitosol 200 T, dla którego nie wymaga się pochylenia minimalnego i maksymalnego. Możliwa jest więc zabudowa tego typu kolektora w dowolnym położeniu, w tym na balustradach balkonowych, na fasadach budynków czy też na dachach poziomych – w pozycji poziomej. Poszczególne rury kolektora można obracać wokół swojej osi, uzyskując optymalną orientację przestrzenną absorbera kolektora, zapewniającą maksymalne wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Montaż kolektora Vitosol 200 – T na fasadzie budynku można przeprowadzić wobec ograniczonego miejsca na dachu, czy też wtedy, gdy budynek znajduje się na terenach o zwiększonych opadach śniegu. Ten wariant zabudowy w najwyższym stopniu wkracza w architektoniczną wizję budynku. Barwione szkło rur kolektorów daje wyjątkowe efekty optyczne, a powierzchnia złożona z kilku czy kilkunastu kolektorów nadaje każdemu budynkowi niepowtarzalny wygląd. Oprócz pozyskiwania darmowej energii słonecznej kolektory Vitosol 200 - Tmogą chronić budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem.
 

Struktura lamelowa służy równocześnie jako element zacieniający, przysłaniający przeszklenie budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszone zostają zyski ciepła pomieszczeń w okresie letnim i obniżona jest wymagana moc układu chłodzenia pomieszczeń. Nie traci się przy tym energii promieniowania słonecznego, która jest w zaplanowany sposób wykorzystana np. do ogrzewania wody użytkowej. Dla budynków, w których możliwe są częste przestoje w pracy instalacji solarnej, a tym samym brak odbioru energii z kolektorów słonecznych, rozwiązaniem może być próżniowy kolektor rurowy Vitosol 300- T. Stanowi on połączenie wysokiej wydajności z najwyższym bezpieczeństwem użytkowania. Działanie kolektora oparte jest na zasadzie „rurki cieplnej” (heat pipe) i pozwala na pracę już przy niskich stosunkowo temperaturach absorbera. Zabudowane przy każdej rurze kolektora ograniczniki temperatury maksymalnej nie dopuszczają do przegrzewania czynnika grzewczego, co w pełni chroni instalację solarną przed przegrzaniem. Kolektory tego typu można zabudować z pochyleniem pomiędzy 25 a 70o na dachach lub stelażach wolnostojących.
 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Viessmann Sp. z o.o.

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...