Drewniane elementy w ogrodzie chronione przez cały rok

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2013-08-02 10:26:28

Lato i jesień to czas, kiedy w ogrodach i wokół domu z największą intensywnością korzystamy z drewnianych mebli i tarasów. To również okres porządków i przygotowywania ogrodu na nadejście zimy. Poza elementami codziennego użytku również pozostałe elementy drewniane, jak płot, elewacja, czy altany wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto zatem zadbać o dobry stan wyposażenia posesji, aby bez problemów i przez długi czas móc cieszyć się z komfortu, jaki nam zapewniają.

 

Promienie słońca czy wieczorne powiewy chłodu, których doświadczamy odpoczywając na drewnianych krzesłach czy ławkach ogrodowych, ustawionych na przydomowych tarasach lub trawnikach, pozwalają na upragnione chwile relaksu. Swoim wyglądem cieszą wtedy także przydomowe płoty i parkany, tworząc równie zaciszne miejsca o intymnym charakterze. Jednak, co miłe i przyjemne dla nas, jest niestety trudne i wymagające dla drewnianych mebli i tzw. architektury ogrodowej. Drewniane krzesła, stoły, ławki, pergole, a także deski tarasowe oraz ogrodzenia są non-stop narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV, wilgoć, opady, wiatr, skoki temperatur. Wspomniane czynniki atmosferyczne sprawiają, że powierzchnia, a także struktura drewna ulega powolnej degradacji. Aby zapobiec tego rodzaju problemom i przedłużyć żywotność drewnianych elementów, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych środków, które zagwarantują im wysoki poziom ochrony, a przy tym ułatwią czyszczenie oraz pozwolą zachować elegancki i atrakcyjny wygląd na wiele lat. Rozwiązaniem mogą być między innymi produkty do drewna z linii Woodstar Professional System firmy Den Braven, które w trwały sposób dekorują i zabezpieczają drewno przed negatywnym działaniem wody, promieni UV, jak również grzybów czy pleśni.

 

Piękno oraz trwałość drewnianych tarasów i mebli

 

 

Wyposażając ogród czy taras w drewniane akcesoria oczekujemy, że nie będą one kłopotliwe i czasochłonne w utrzymaniu, a wręcz odwrotnie, zapewnią w łatwy i szybki sposób wymagany komfort i wygodę. Drewno jako naturalny surowiec idealnie nadaje się do tego rodzaju zadań, jeżeli tylko zostanie w prawidłowy sposób zabezpieczone. Największym zagrożeniem dla drewnianych mebli czy tarasów jest deszcz, wilgoć i intensywne promienie słoneczne. Elementy wykonane z drewna należy chronić także przed wszelkimi zabrudzeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi, jak również przed działaniem mikroorganizmów i larw owadów, które rozwijają się czy żerują na drewnie. Przykładowo Woodstar Olej do Mebli Ogrodowych to produkt, który wnika w głąb drewna i trwale je impregnuje oraz wzmacnia. Dzięki temu zapewnia długotrwałą ochronę przed promieniami UV. Preparat ma działanie hydrofobowe, zapobiega wnikaniu wody, przez co zapobiega rozwojowi pleśni, sinizny oraz grzybów. Drewno nie szarzeje, jest bardziej odporne na spękania, a przy tym trwale utrzymuje naturalną barwę i strukturę słojów. Poprzez satynowe wykończenie olej ożywia i podkreśla naturalne piękno drewna. Właściwości oleju sprawiają, że podłoże może również swobodnie oddychać, co umożliwia jego prawidłową reakcję na zmiany temperatur i wilgotności powietrza. Zabezpieczone nim krzesła, stoły, ławki czy huśtawki są łatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji.

 

Podobnej ochrony wymagają deski tarasowe, zarówno z drewna krajowego, jak i egzotycznego. Do tego celu możemy użyć przykładowo Oleju do Tarasów firmy Den Braven. Produkt  ten posiada wszystkie właściwości oleju lnianego do drewna, a przy tym dzięki zawartości żywic charakteryzuje się podwyższoną odpornością mechaniczną na ścieranie. W ten sposób środek podwyższa wytrzymałość drewna na wszelkie uszkodzenia. Nie powoduje przy tym śliskości tarasu i może być stosowany w miejscach czyszczonych myjką ciśnieniową. 

 

Ochrona drewnianych płotów i parkanów

 

Zaciszne miejsca w przydomowych ogrodach zawdzięczają swój charakter przede wszystkim bogatej roślinności, ciekawej aranżacji przestrzeni oraz utrzymaniu ich we właściwym stanie. Dużą rolę spełniają także elementy małej architektury drewnianej, wśród której płoty i parkany mają nie tylko sprawiać ciekawe wrażenia estetyczne, ale także chronić przed hałasem, wiatrem, kurzem. Takie ogrodzenia znajdują się zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie gleby i roślin, co sprawia, że poza okresowymi opadami deszczu, śniegu i działaniem promieni słonecznych, na stan i jakość drewna w dużym stopniu wpływa także silne zawilgocenie, którego źródłem są gleba i roślinność. W tym przypadku możemy zastosować Woodstar Lakierobejcy Ochronnej, który gwarantuje kompleksowe działanie:  zabezpiecza powierzchnię drewna przed wodą, promieniami UV, a także sinizną i grzybami, impregnuje, wnikając w głąb drewna oraz dekoruje, podkreślając naturalny wygląd drewna i barwiąc je na długi czas. Przy prawidłowej aplikacji preparat gwarantuje 4 lata skutecznego działania. Środek nie tylko ma właściwości hydrofobowe, ale tworzy także mikroporowatą, elastyczną powłokę, która pozwala drewnu oddychać i pracuje razem z nim podczas zmian jego objętości, wywołanych różnicami temperatur i wilgotności powietrza. Woodstar Lakierobejca Ochronna może być stosowana do każdego rodzaju drewna, zarówno występującego w umiarkowanych strefach klimatycznych, jak i pochodzącego z rejonów egzotycznych. Produkt tworzy łatwo zmywalną, gładką powłokę o satynowym wykończeniu.

 

Wykorzystanie wysokiej jakości środków do zabezpieczenia drewnianych mebli, tarasów czy elementów ogrodzenia to nie tylko kwestia dekoracji, ale przede wszystkim niezbędny wymóg do zachowania ich trwałości i komfortu na wiele lat.

Źródło:

 Firma  Den Braven East Sp. z o.o.


Podziel się:

Zobacz video o podobnej tematyce

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...