Dom pasywny - wydatek czy oszczędność

ocena: 12345

tagi artykułu: dom pasywny, buduję, dom

ostatnia edycja: 2010-02-11 12:18:19

Ekologia jest ciągle na czasie. Wkracza niemal w każdą dziedzinę życia, aby zrównoważyć środowisko i degradującą je nowoczesność. Prekursorami idei budownictwa pasywnego były Niemcy. Pierwszy budynek pasywny został wzniesiony u naszych zachodnich sąsiadów w 1991 roku. W Polsce do tej pory powstało zaledwie kilkanaście takich budynków. W przyszłości idea ma dużą szansę stać się globalną modą, tym bardziej, że budownictwa pasywnego nikt nie opatentował i nie podlega ono ochronie prawnej.

 

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny jest ideą domu oszczędnego w utrzymaniu dla mieszkańców i użytecznego dla środowiska. U podstaw koncepcji zasada maksymalnej efektywności energetycznej. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło jest możliwe m.in. dzięki zwiększeniu izolacyjności przegród, szczelnym oknom, zamontowaniu kolektorów słonecznych. Wówczas konwencjonalny system grzewczy nie jest potrzebny, ponieważ dom sam się nagrzewa i chłodzi. Autorem pierwszej definicji domu pasywnego z 1988 roku jest Wolfgang Feist z Instytutu Domu Pasywnego w Dramstadt. Zgodnie z tą definicją, dom pasywny jest budynkiem o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię służącą do ogrzewania wnętrza (15 kWh/m2 w ciągu roku). Budynek pasywny nie potrzebuje aktywnego systemu ogrzewania, ponieważ energii dostarczają pasywne źródła ciepła – mieszkańcy, energia słoneczna, urządzenia elektryczne, wentylacja. Oprócz domów pasywnych istnieją domy energooszczędne. Zaliczają się do niech słoneczne domy pasywne oraz budynki zero-energetyczne. Pierwsze z nich są ogrzewane jedynie energią słoneczną, drugie nie wymagają żadnej energii do ogrzewania i chłodzenia.

 

Wydatek czy oszczędność?

Mówiąc o budynku pasywnym, trzeba uwzględniać pasywność wszystkich jego elementów. Dlatego pasywność jest zachowana tylko wówczas, gdy wszystkie elementy domu współgrają przy minimalizowaniu strat ciepła, a jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację pomieszczeń. - Aby dom można było nazwać pasywnym, wszystkie elementy powinny spełniać wymogi budownictwa pasywnego. Nie ma sensu wstawiać okien pasywnych do zwykłego budynku, ponieważ będziemy tracić ciepło przez elewację i zastosowane materiały budowlane. Dodatkowo brak odpowiedniej wentylacji grozi pojawieniem się grzybów oraz może źle odbić się na zdrowiu domowników - przestrzega Marcin Szymanowski z Sokółka Okna i Drzwi S.A. 

 

Chociaż pasywny dom na etapie planowania i budowy jest ok. 36 proc. droższy niż standardowy, właściciele oszczędzają od pierwszego dnia jego użytkowania. Budynek pasywny o powierzchni 200 m2 dogrzewany za pomocą pompy ciepła potrzebuje rocznie 3 000 kWh, co kosztuje 300 zł. Dla porównania 10-letni standardowy budynek potrzebuje 22 000 kWh rocznie, co przy założeniu ogrzewania elektrycznego stanowi wydatek 5 000 zł. Nakłady na budowę domu pasywnego zwracają się po 30 latach.
 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Sokółka Okna i Drzwi S.A.

 

 Przeczytaj inne  artykuły na  temat domów  pasywnych:

 

Projekt domu pasywnego

 

Dom pasywny

 

Standardy domu pasywnego

 

Cechy domu pasywnego

 

Struktura  domu pasywnego

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...