Dom pasywny

ocena: 12345

tagi artykułu: dom pasywny, buduję, dom

ostatnia edycja: 2009-11-17 09:58:38

Dom pasywny to  obiekt niewymagający w ogóle żadnej energii do ogrzewania lub chłodzenia, która dostarczana byłaby do budynku przez konwencjonalny system grzewczy lub chłodzenia. W tym znaczeniu dom pasywny jest budynkiem zeroenergetycznym. Budynek „sam” wytwarza niezbędną energię do ogrzewania lub chłodzenia i stąd może być określony przymiotnikiem pasywny. Termin „pasywny” określa więc stan niedostarczania energii konwencjonalnej z zewnątrz lub innymi słowami brak aktywności w jej dostarczaniu.
 


Powyższa definicja zawiera opis idealnego domu pasywnego. W aspekcie praktycznych doświadczeń i analiz dotyczących budynków pasywnych w klimatach chłodniejszych przyjęto, że dom pasywny charakteryzuje minimalne zapotrzebowanie na energię z zewnątrz.


Potocznie nadal bardziej popularne jest przypisanie terminu „pasywny” sposobowi wykorzystania energii słonecznej polegającemu na przemianie energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne bez stosowania urządzeń mechanicznych, wymuszających ruch czynnika roboczego. Ugruntowane w architekturze jest pojęcie „słonecznych domów pasywnych”, gdzie terminowi „pasywny” towarzyszy w tym przypadku określenie źródła energii, czyli energii słonecznej.


Dom pasywny jest kategorią nowoczesnego budownictwa. Standardy domu pasywnego w zakresie projektu i jego wznoszenia stają się wiodącym standardem współczesnego budownictwa. W Europie zbudowano już wiele tysięcy domów pasywnych, a ich mieszkańcy potwierdzają radykalne zmniejszenie kosztów energii przy warunkach wysokiego komfortu wewnątrz domu, zapewnionego przez odpowiednie temperatury pomieszczeń jak i odpowiednią wentylację. Kluczem uzyskania wysokiego komfortu cieplnego przy niskich kosztach energii jest zapewnienie tzw. efektywności energetycznej domu pasywnego jako całości i jego poszczególnych elementów. Tę efektywność energetyczną, czyli znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu pasywnego, gwarantuje bardzo dobra izolacja przegród, wysoka jakość okien oraz odzysk ciepła z systemu wentylacyjnego. Dom pasywny ma zapewnić mieszkańcom zdrowe warunków przebywania, a umożliwia to mechaniczna wentylacja obiektu, która jest istotnym elementem domu pasywnego. Świeże powietrze musi zawsze napływać do budynku. W budynku pasywnym jest ono wykorzystane do pokrycia zapotrzebowania na energię do ogrzewania poprzez system odzysku ciepła z powietrza usuwanego. Jest to możliwe tylko w domu bardzo dobrze zaizolowanym cieplnie i szczelnym, w którym nie jest możliwy niekontrolowany przepływ powietrza. W już zrealizowanych domach pasywnych potwierdzono znacznie zmniejszone zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.


Dom pasywny znamionuje kompleksowość koncepcji odnosząca się do całości obiektu i elementów go stanowiących, jego funkcjonowania i oddziaływania na środowisko. Dom pasywny projektuje się, aby zminimalizować straty ciepła i maksymalnie wykorzystać energię otoczenia oraz energię wytwarzaną w samym domu podczas jego użytkowania pochodzącą od straty ciepła urządzeń AGD oraz energię emitowaną przez użytkowników. Dom pasywny musi zapewnić komfort klimatu wewnętrznego a jako przyszły standard budownictwa, musi być też ekonomiczny, tzn. powszechnie dostępny, w zakresie budowy i eksploatacji, gdyż ta cecha gwarantuje możliwość rozpowszechnienia idei i jej realizacji.

 

Opracował:
Dr inż. Ryszard Wnuk
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Dyrektor Polsko-Japońskiego Centrum Efektywności Energetycznej
 

 

Przeczytaj inne artykuły na  temat domów pasywnych:

 

 

Dom pasywny- wydatek czy oszczędność

 

Projekt domu pasywnego

 

Standardy domu pasywnego

 

Cechy domu pasywnego

 

Struktura domu pasywnego

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...