Dachówki solarne

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2011-08-09 13:33:58

 

Budowanie ekologiczne i rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak wykorzystanie alternatywnych źródeł energii do ogrzewania domu, jest w Polsce coraz popularniejsze. Jednym z przejawów tego trendu jest montaż kolektorów słonecznych, dla którego dodatkową zachętą są korzystne dopłaty przyznawane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów, dofinansowujący kolektory aż w 45%, jest skierowany zarówno dla osób fizycznych, jak i wspólnot mieszkaniowych. Każdy, kto zdecyduje się na montaż kolektorów, staje jednak przed problemem estetycznego i trwałego połączenia ich elementów z pokryciem dachowym. Dlatego na rynek wprowadzone zostały dachówki solarne.
 
Zastosowanie dachówek solarnych
 


Dachówka solarna wykorzystywana jest głównie do przeprowadzania przez dach przewodów do kolektorów słonecznych. Są one niezwykle istotne dla funkcjonowania kolektorów, ponieważ płynie w nich czynnik powodujący wymianę ciepła. Przez dachówkę prowadzi się pojedynczy przewód, dlatego na jeden kolektor przypadają zwykle dwie dachówki solarne (przewody na wejściu i wyjściu). Otwór wlotowy węża ma średnicę 65 mm. W nim umieszczony jest pierścień uszczelniający z tworzywa piankowego, który dopasowuje się do różnych kształtów przyłączy. Dachówkę solarną montuje się tak jak podstawową, trzeba jedynie pamiętać o stabilnym przymocowaniu do łaty, np. za pomocą klamer lub wkrętów.

 

Parametry

 


Np. firma Röben oferuje dachówkę solarną dla systemu dachówek MONZAplus. Jej wymiary odpowiadają więc parametrom podstawowych dachówek tej firmy (całkowita długość i szerokość to ok. 464 mm x 304 mm). Waga pojedynczej dachówki to ok. 5 kg.

 

Co zyskujemy?

 


Dachówki solarne zapewniają ochronę przewodów przed wilgocią, ułatwiają prace dekarskie, a także pozwalają na zachowanie estetyki całego pokrycia dachowego. Dzięki temu są gwarancją niezawodności pracy kolektorów słonecznych oraz trwałości konstrukcji dachu. Zastosowanie systemowego rozwiązania, jakim jest pokrycie dachowe z wykorzystaniem dachówek solarnych, przyczynia się do realizacji obiektu przyjaznego środowisku oraz wpisującego się we współczesne trendy budownictwa zrównoważonego.

 

Redakacja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z firmy:
Röben
 

 


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...