Automatyka okienna

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-08 20:44:09

Automatyka okienna była do tej pory uważana za atrybut budownictwa użyteczności publicznej. Obecnie dzięki okuciom mechatronicznym, automatyczna obsługa okien wkracza dynamicznie do szpitali, domów jednorodzinnych i osiedli o wyższym standardzie. Jednak wbrew pozorom w takich rozwiązaniach nie chodzi wyłącznie o komfort obsługi.

 

System okienny np. Schüco AWS z okuciem mechatronicznym, tej samej firmy, TipTronic umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie okien w czasie rzeczywistym. Łączy w sobie ogromną wygodę i nowoczesne wzornictwo, typowe dla budynków XXI wieku.  Technologia ta przenika także do budownictwa mieszkaniowego i szpitalnego ze względu na szeroki wachlarz zalet jakie posiada. Automatyka TipTronic, oferowana wraz z nowoczesnymi oknami aluminiowymi o niskich współczynnikach przenikania ciepła, to bezpieczeństwo, energooszczędność oraz funkcjonalność w jednym.

 

Maksimum ochrony
Centralnym elementem systemu jest pierwsze, w pełni mechatroniczne okucie Schüco TipTronic, umożliwia ono   komfortową i wyjątkowo łatwą obsługę okien. Okna mogą być sterowane centralnie lub indywidualnie (decentralnie), czasowo lub za pomocą czujników (deszczu, wiatru, temperatury, CO2). Funkcje otwierania i zamykania mogą być realizowane poprzez naciśnięcie przycisku w klamce, w pilocie, na ścianie w panelu sterowania lub poprzez system centralnego sterowania budynkiem. Okucie jest całkowicie ukryte w profilu, przez co zupełnie niewidoczne. Brak jakichkolwiek widocznych elementów zewnętrznych, ergonomiczność, wygoda oraz możliwość sterowania klimatem pomieszczenia i budynku czyni to rozwiązanie bardzo atrakcyjnym. Do sterowania zespołem nawet 30-u okien wykorzystywane jest tylko jedno urządzenie sterujące. Okna wyposażone w okucie Schüco TipTronic zapewniają ochronę przed włamaniem do klasy WK2 i mogą być wyposażone, podobnie jak w samochodach osobowych, w specjalne listwy uniemożliwiające przytrzaśnięcie np. ręki. Rozwiązanie to  jest  generacją okuć mechatronicznych, które łączą zarządzanie energią, bezpieczeństwo oraz wzornictwo.

 


Zaawansowane oszczędzanie energii
System może sam decydować, kiedy pomieszczenie wymaga przewietrzania. Czujniki sygnalizują potrzebę wymiany powietrza, gdy jest ono już zużyte. Schüco TipTronic daje możliwość wykorzystywania nocnego przewietrzania latem, kiedy temperatura na zewnątrz spada – w czasie snu możemy oddychać świeżym, schłodzonym powietrzem. Jednocześnie czujniki temperatury zapobiegają zbyt mocnemu wychłodzeniu pomieszczenia. Okucie Schüco TipTronic jest dostępne w standardzie okien rozwiernych, uchylnych i obrotowych. Istnieje opcja ręcznego otwarcia skrzydła i zdalnego uchylania naświetla bez mechanicznych napędów, zawiasów i jakichkolwiek innych widocznych elementów zewnętrznych. Dzięki okuciu TipTronic staje się możliwa obsługa także trudno dostępnych okien, np. w świetlikach dachowych. Z zalet tych mogą czerpać korzyść także osoby niepełnosprawne lub przebywające w pokojach szpitalnych, dla których podejście do okna lub nawet samo jego otwarcie stanowi duży problem. Atrakcyjny design klamek, niewidoczne okucia oraz intuicyjna obsługa sprawiły, że system ten stał się ważnym elementem architektury oraz cichym pomocnikiem, stale czuwającym nad bezpieczeństwem i komfortem ich użytkowników.

 okna

Rozwiązania Schüco umożliwiają elektryczne połączenie wszystkich aktywnych elementów elewacji budynku, tak aby można było nimi sterować automatycznie. Liczne funkcje takie jak wentylacja, bezpieczeństwo, wytwarzanie energii oraz regulacja klimatu pomieszczeń mogą być wzajemnie dopasowane pod kątem optymalnego zużycia energii. Zapewniają to automatyczne systemy otwierające i zamykające okna, które sterują naturalnym cyklem wentylacji oraz jeśli istnieje taka potrzeba, również systemami zacienienia w zależności od natężenia światła dziennego oraz promieniowania słonecznego, np. żaluzjami zewnętrznymi Schüco BEB. Mogą one być także   powiązane z oświetleniem wewnętrznym oraz układami sterującymi ogrzewaniem oraz klimatyzacją. Okucie TipTronic w wersji RWA może być także zastosowane w oknach Schüco AWS spełniających rolę okien oddymiających i klap dymowych zgodnie z normą EN 12101-2. Ukryte okucie i klarowna linia okna pozbawiona zawiasów to również cechy alternatywnego, mechanicznego okucia AvanTec, które może być wyposażone w klamkę Funkgriff, umożliwiającą zdalną obsługę np. naświetla lub innego okna z okuciem TipTronic. W obu przypadkach  wyglądają identycznie i spełniają wyśrubowane kryteria w zakresie ochrony cieplnej (Uf od 0,9 W/m2K !) i innych parametrów takich jak choćby izolacyjność akustyczna czy wodoszczelność. Uzyskiwane tu wyniki pozwalają na budowę okien o współczynniku izolacyjności akustycznej Rw od 36 do 49 dB przy zachowaniu odporności na przenikanie wody opadowej do 1050 Pa.


Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Schüco International Polska Sp. z o.o.

 

 

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...