Automatyczne nawiewniki- okna dachowe

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2011-02-18 14:50:56

Zdrowy mikroklimat na poddaszu
Można mieszkać zdrowo i płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie, a zaoszczędzone pieniądze wydać na dowolny cel. Automatyczny nawiewnik V40P, jest standardowym rozwiązaniem w oknach dachowych, który  poprzez ciągłą, automatyczną regulację wielkości kanału przepływu dostarcza optymalną ilość powietrza do pomieszczenia zapewniając zdrowy mikroklimat na poddaszu oraz oszczędność energii cieplnej.

 

Dawniej napływ powietrza zapewniały nieszczelności okien i drzwi dzięki czemu systemy wentylacji grawitacyjnej mogły funkcjonować w sposób prawidłowy zapewniając wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jednak napływ powietrza przez nieszczelności był niekontrolowany, co powodowało duże straty ciepła i wysokie wydatki na ogrzewanie. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się wzrostem szczelności stolarki, co wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania, ale ogranicza napływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Również wyraźnie pogarsza się przez to mikroklimat w budynkach mieszkalnych.

 

Dbając o zdrowy mikroklimat musimy zapewnić napływ świeżego powietrza do wnętrza. Obecnie odbywa się to przez celowe rozszczelnianie okien, nawiewniki w oknach, bądź systemy wentylacji mechanicznej. Jednocześnie chcemy, aby dom był energooszczędny i tani w eksploatacji. Niestety podczas zimy nawet najlepsza izolacja nie uchroni całkowicie przed stratami ciepła. Przenika ono przez przegrody (ściany, okna, dach, podłogę), ale najwięcej ciepła - aż 35%, w formie ogrzanego powietrza zostaje wyprowadzone przez ciągi wentylacyjne.
 

 

W systemie wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze napływa przez nawiewniki do pomieszczenia dzięki różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem. Różnica ciśnień zależy od różnicy temperatur oraz siły podmuchu wiatru.

 

W okresie zimowym oraz w czasie wietrznej pogody przez ten sam otwór w nawiewniku tradycyjnym przepływa kilkakrotnie więcej powietrza niż w normalnych warunkach. Powoduje to napływ zimnego powietrza w ilości przekraczającej nawet kilkakrotnie zalecane wartości, doprowadzając do wyziębienia pomieszczenia. Jako rozwiązanie tego problemu można zastosować w oknach dachowych  np. automatyczny nawiewnik V40P firmy Fakro. Niezależnie od różnicy ciśnień oraz wielkości podmuchu wiatru, wpuszcza do pomieszczenia zawsze tę samą, optymalną ilość powietrza. Chroni przed wychłodzeniem pomieszczenia, co wydatnie zmniejsza koszty ogrzewania.

 

Zasada działania nawiewnika V40P
Wydajność nawiewnika V40P wzrasta wraz ze wzrostem różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, aż do osiągnięcia wartości optymalnej. Przy dalszym wzroście różnicy ciśnień wielkość przepływu powietrza utrzymywana jest na stałym poziomie. Sprężysta, pneumatyczna przesłona w nawiewniku odchyla się zmniejszając powierzchnię przekroju kanału, ograniczając ilość przepływającego powietrza. Taka sytuacja występuje np. przy nagłych podmuchach wiatru oraz w okresie zimowym.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Fakro Sp. z o.o.
 


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...