22 marca - Światowy Dzień Wody (Jak oszczędzać wodę?)

ocena: 12345

tagi artykułu: woda, mieszkam, biuro, dom

ostatnia edycja: 2012-03-22 14:09:32

Co roku 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych podejmowane są dyskusje o problemach związanych z ochroną wody oraz zasobami wody pitnej. Organizatorzy głośnych akcji i kampanii na rzecz oszczędzania wody podkreślają bardzo poważne skutki marnotrawstwa w tym zakresie. Według szacunków WHO każdego dnia umiera około 4 tysięcy dzieci z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody. 900 milionów ludzi nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej, z czego 41 milionów osób z samej Europy. Według szacunków ONZ za 5 lat około 40% populacji naszej planety nie będzie miało dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych.
 
Warto więc tego dnia zastanowić się nad swoim stylem życia. Czy nasze postępowanie nie marnuje zasobów wody potrzebnej innym osobom na tej planecie? Czy tej wody również kiedyś nam nie zabraknie?
 
Ile litrów wody zużywasz każdego dnia? Według WHO minimalna ilość wody na dzień dla każdego człowieka to 20 litrów – to tyle, ile na jedno pranie pobiera Twoja pralka…
Każdego dnia na różne czynności tracimy 50 razy więcej wody niż spożywamy. Ile jest w tym litrów zmarnowanych przez własne zaniedbanie lub lekkomyślność? Za każdym razem, gdy wylewasz wodę zastanów się, czy nie można jej jeszcze użyć np. do podlania kwiatów, ogrodu albo sprzątania. Na bieżąco naprawiaj kapiące krany i nieszczelne instalacje wodne. Zamień kąpiel w wannie na szybki prysznic. Włączaj pralkę i zmywarkę tylko po całkowitym ich zapełnieniu. To tylko niektóre zasady, jakie każdy może wprowadzić w swoim domu.
 
A co z miejscem pracy?
 
Coraz bardziej popularne są szkolenia z zasad Zielonego Biura. Bardzo dobrze, jak normy zużycia wody w biurze zostaną ustalone już na etapie projektowania instalacji sanitarnej. Równie istotna jest świadomość ekologiczna samych pracowników. Szkolenie Zielone Biuro pokazuje w jaki sposób można monitorować zużycie wody w biurze oraz uczy stosowania zasad ograniczających marnotrawstwo w tym zakresie. W trakcie szkolenia doświadczeni doradcy uczą pracowników ekologicznych i ekonomicznych nawyków. Praktyczne zasady można wprowadzić w życie niemal natychmiast, dzięki czemu pracodawcy szybko zauważą wyraźne oszczędności finansowe. 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...